Funktionel hjernetræning - styrk din hjerne efter belastning!
- Tid
- 15:45 - 17:30
- Sted
-
Rådhusloftet
Rådhuspladsen 1,
8362 Hørning
v/ funktionel hjernetræner – og forfatter Tine Bay.
Bibliotek
RådhusloftetMental træthed, koncentrationsbesvær og behov for pauser er almindelige følger efter stress, hjernerystelse, hjerneskade eller andre belastninger. Det kan gøre hverdagen tung og misforstået – både for den ramte og de pårørende. Den gode nyhed er, at hjernen kan trænes stærkere.
Funktionel hjernetræning er en effektiv metode til at genopbygge hjernens kapacitet og lære den at navigere bedre i hverdagens indtryk og “støj”. Det handler ikke kun om at skåne sig, men om at træne hjernen til at arbejde mere hensigtsmæssigt igen.
Til foredraget får du både viden og konkrete øvelser. Foredragsholder Tine Bay har 13 års erfaring som funktionel hjernetræner, arbejder som mentaltræner for elitesportsudøvere og er forfatter til bogen Op igen om hendes egen vej tilbage efter en alvorlig ulykke.
Denne aften deler hun sin viden og introducerer, hvordan funktionel hjernetræning kan gøre en reel forskel for en udfordret hjerne.
TORSDAG DEN 29. OKTOBER 2026 KL 15.45 – 17.30
På Rådhusloftet, Hørning Bibliotek, Rådhuspladsen 1, 8362 Hørning
Deltagelse er gratis og alle er velkomne!
Tilmelding er påkrævet og sker via NemTilmeld: https://hjernehjaelperne.nemtilmeld.dk/ eller via QR-kode.
Der kan købes kaffe, the, vand og kage ved foredraget. Der er adgang med kørestol og parkering tæt ved indgangen.