For alle

Udstilling: JEG ER SGU MIN EGEN

Tid
08:00 - 22:00
Sted
Hørning Bibliotek
Rådhuspladsen 1,
8362 Hørning
En udstilling af og om den prisbelønnede illustrator og forfatter Dorte Karrebæk i anledning af hendes 80 års fødselsdag.

Dorte Karrebæk har skrevet og illustreret mere end 300 titler. I årenes løb har hun modtaget flere priser, blandt andre Illustratorprisen, Børnebogsprisen, Skolebibliotekarprisen, Statens Kunstfonds livslange legat, Akademiets Silaspris og Holbergmedaljen, og været indstillet til blandt andet Weekendavisens og Politikens Litteraturpriser, Nordisk Råds Børnebogspris og Astrid Lindgren-prisen. 

Udover ophæng af indrammede originalværker til illustrationer herunder den 2 m lange frise fra Knokkelmandens Cirkus vil udstillingen bestå af Dorte Karrebæks bøger og originale gips- og stenskulpturer i tilknytning til De syltede Børn, Stensamleren og Tigerjagt i Juelsminde samt plancher med en kort beskrivelse af Dortes liv og levned og udvalgte personlige genstande. 

Du kan opleve udstilling af Dorte Karrebæk og læse mere om hendes livslange kærlighed til kunsten på Hørning Bibliotek og Rådhusloftet indtil slutningen af november.